Aktywny czas wolny - podpowiadamy gdzie pójść i co zobaczyć.

Hotel Buczyński**** Medical&Spa

Świeradów-Zdrój, ul. ul. Prusa 2
+48 75 78 11 900

www.hotelbuczynski.pl

Aktywny czas wolny - podpowiadamy gdzie pójść i co zobaczyć.

opublikowano 21 sierpień 2019

 Aktywny czas wolny - podpowiadamy gdzie pójść i co zobaczyć.

Okolice Świeradowa-Zdroju są bardzo obfite w atrakcje turystyczne.

O niektórych z nich pewnie już słyszeliście, lecz są u nas też miejsca, do których ciężko trafić jeśli nie zna się drogi. Postanowiliśmy trochę ułatwić Wam zwiedzanie okolicy  i wspomnieć o kilku „perełkach”, które TRZEBA zobaczyć, będąc w mieście.

Oto pierwsze z nich: Schronisko na Stogu Izerskim.

Stóg Izerski to jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich, ma 1 107 M.N.P.M

Schronisko, które się tam znajduje powstało w roku 1924 z inicjatywy  Towarzystwa Karkonoskiego, a dokładniej z inicjatywy rodu Schaffgotschów, oraz Josefa Siebelta - świeradowskiego  lekarza, który przybył do miasta mając 21 lat. Josef podczas pobytu w Świeradowie doznał cudownego ozdrowienia z ciężkiej choroby po czym,  postanowił na stałe osiedlić się w ówczesnym Bad Flinsberg. Schronisko na "STOGU IZERSKIM"  zostało odremontowane w wykończeniu wewnętrznym, ale zachowało  swój niepowtarzalny urok, charakter i styl.

Z tarasu przy budynku Schroniska rozpościera się piękny widok na panoramę Świeradowa i pobliskich miejscowości. Przy dobrej pogodzie, widok rozpościera się do Kwisy, Grzbietu Kamienickiego  i zachodniej części Karkonoszy.

 

Ciekawostki:

  • Po II wojnie światowej, Czesi rościli sobie prawa do Schroniska na Stogu Izerskim. Z tego powodu, w tamtych latach założono w nim posterunek WOP.
  • Schronisko na Stogu Izerskim jest najbardziej wysuniętym na zachód schroniskiem po polskiej stronie Sudetów.
  • Schronisko (ale szczyt Stogu Izerskiego już nie) leży na Głównym Szlaku Sudeckim.