Atrakcje turystyczne w Świeradowie Zdrój, których nie możesz przeoczyć

Hotel Buczyński**** Medical&Spa

Świeradów-Zdrój, ul. ul. Prusa 2
+48 75 78 11 900

www.hotelbuczynski.pl

Atrakcje turystyczne w Świeradowie Zdrój, których nie możesz przeoczyć

opublikowano 01 lipiec 2020

Atrakcje turystyczne w Świeradowie Zdrój, których nie możesz przeoczyć

Goście odwiedzający Świeradów Zdrój nie mogą narzekać na nudę. Okolica pełna jest ciekawych miejsc zapewniających różnorodne możliwości spędzania czasu. Miasto osiadło wśród malowniczych i niezbyt wysokich Gór Izerskich o łagodnych, wypłaszczonych szczytach. Z tego względu chętnie odwiedzane jest przez amatorów turystyki pieszej, rowerowej i konnej, a w okresie zimowym narciarstwa biegowego i zjazdowego. Niezapomniane krajobrazy otaczających miasto szlaków turystycznych o niezbyt dużym stopniu trudności przyciągają do Świeradowa Zdroju również rodziny z dziećmi i osoby starsze.

Wody zdrojowe w Świeradowie

Miasto od stuleci słynie z udokumentowanych naukowo, niezwykłych właściwości leczniczych występujących tu wód źródlanych, a także licznych złóż borowiny. Dlatego chętnie przyjeżdżają tu „po zdrowie” kuracjusze domów uzdrowiskowych. Jednym z najciekawszych tego typu obiektów jest Dom Zdrojowy, którego budynki łączy najdłuższa na Dolnym Śląsku, licząca 80 metrów modrzewiowa Hala Spacerowa, ozdobiona piękną roślinną polichromią i witrażami. U wejścia do hali znajduje się źródło wody pitnej, a tuż obok ciągną się 160 metrowej długości tarasy zdrojowe z XIX wieczną sztuczną grotą z naciekami.

Wycieczki po muzeach

Spacerując ulicami miasta, trafimy do kilku muzeów z ciekawymi eksponatami. W Leśnym Grodzie znalazło swoje miejsce Muzeum Myślistwa, w którym obejrzymy ciekawy zbiór poroży koziołków i jeleni, medaliony i zdobienia z rogów oraz spreparowane okazy zwierząt występujących w miejscowych lasach. Kolekcję myśliwską wzbogaca niebagatelny zbiór fajek, samowarów i porcelanowych kufli. W piwnicach Domu Zdrojowego otwarto w 2014r. niewielkie Muzeum Zdrojowe, znane również jako Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Ekspozycja przedstawia historię uzdrowiska według legend i przekazów ludzi zamieszkujących tu od XVII wieku. Zobaczyć tu można malowidła o tematyce zdrojowej, eksponaty dotyczące górnictwa i figury wykonane z piaskowca.

Warsztaty historyczne

Warto również odwiedzić pochodzący z 1890 roku Czarci Młyn, czyli skansen z istniejącym do dziś, oryginalnym wyposażeniem wodnego młyna i 100-letnim piecem do wypieku chleba. Tuż przy młynie działa Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka”. Prowadzone tu zajęcia i warsztaty cieszą się szczególnym zainteresowaniem młodego, ciekawskiego pokolenia, które dzięki zastosowanej w Centrum nowoczesnej technologii może obserwować niebo, łąki i Góry Izerskie, podpatrywać życie pszczelej rodziny i poznawać faunę i florę regionu. Świeradów Zdrój to także liczne górskie szlaki wśród malowniczych izerskich szczytów. Chatka Górzystów to schronisko na Hali Izerskiej pamiętające czasy powstania XVII wiecznej osady. Jedna z tras prowadzi do Kopalni kwarcu „Stanisław” - leżącej najwyżej w Europie, położonej na wysokości 1050 m n.p.m. kopalni odkrywkowej.

Na górskich szlakach

Wypoczynek w Świeradowie Zdroju nie może obejść się bez wyprawy na jeden z najwyższych szczytów Gór Izerskich - Stóg Izerski (1107m n.p.m.) i wizycie w zbudowanym tu w 1924 r. schronisku. Z tarasu widokowego przed schroniskiem można podziwiać wspaniałą panoramę Świeradowa Zdrój, dolinę Kwisy, Grzbiet Kamienicki i zachodnie Karkonosze. Trasę na Stóg Izerski można pokonać malowniczym, szerokim i łagodnym szlakiem biegnącym wśród lasów świerkowych, z którego chętnie korzystają zwolennicy pieszych wędrówek i rowerowych eskapad.

Można tam również wjechać koleją gondolową Ski & Sun, która udostępniona jest dla turystów przez cztery pory roku. W okresie zimowym gondola chętnie wykorzystywana jest przez narciarzy, dla których przygotowane są piękne, oświetlone i bezpieczne trasy zjazdowe o długości 2500m. Wokół miasta sporo jest wytyczonych szlaków turystycznych, które swoją atrakcyjnością przyciągają sportowych entuzjastów.

 

Single Track to ponad 200 km jednokierunkowych ścieżek rowerowych o sześciu stopniach trudności, które wkomponowane są w naturalne środowisko przyrodnicze. Sieć tras rowerowych Single Track rozciąga się po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich i chętnie korzystają z nich zarówno rodziny z dziećmi jak i wytrawni kolarze górscy. Świeradów Zdrój ma propozycje na ciekawe spędzanie czasu dla ludzi wszystkich pokoleń. Dlatego jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów o każdej porze roku.