Wypoczynek bliżej natury w Świeradowie Zdrój

Hotel Buczyński**** Medical&Spa

Świeradów-Zdrój, ul. ul. Prusa 2
+48 75 78 11 900

www.hotelbuczynski.pl

Wypoczynek bliżej natury w Świeradowie Zdrój

opublikowano 01 lipiec 2020

Wypoczynek bliżej natury w Świeradowie Zdrój

Świeradów Zdrój to prawdziwa perełka województwa dolnośląskiego. Położone pośród malowniczych izerskich szczytów miasto co roku przyciąga rzeszę turystów z Polski i europejskich gości. Swoją niezwykłość zawdzięcza również znanym już od XVI wieku źródłom leczniczym o udokumentowanych naukowo prozdrowotnych właściwościach. Wody źródlane Świeradowa Zdroju należą do nisko mineralizowanych szczaw wodorowęglanowo – wapniowo - magnezowych z zawartością żelaza, fluoru, a także radonu. Wykorzystywane są one do Inhalacji, kąpieli i picia. Kuracjusze i turyści chętnie korzystają z atrakcji naturalnego środowiska miasta i okolic.

Spacerem po okolicy

Dla przybywających do Świeradowa Zdrój entuzjastów turystyki pieszej wytyczono wiele niezbyt forsownych szlaków turystycznych po Górach Izerskich. Goście miasta zawsze chętnie odwiedzają trasę na Stóg Izerski oraz zbudowane tu w początkach XX wieku schronisko o śląsko – łużyckiej architekturze. Jest to także jeden z wielu urzekających punktów widokowych na panoramę miasta i wspaniałe górskie przestrzenie. Przy poznawaniu uroków regionu nie sposób pominąć szlaku „Śladem izerskich tajemnic”. Jednym z jego elementów jest Izerski punkt antygrawitacyjny, który znajduje się około 500 metrów od dolnej stacji Kolei Gondolowej i oznaczony jest głazem z płaskorzeźbą. Zagadkowe zjawisko wjeżdżających samodzielnie pod górę przedmiotów nie ma naukowego potwierdzenia, ale na pewno warto je zobaczyć, przetestować i zastanowić się czy jest to anomalia grawitacyjna, czy złudzenie optyczne spowodowane wyjątkowym ukształtowaniem terenu.

Rowerem i wierzchowcem

W naturalne środowisko górskich krajobrazów wkomponowano ponad 200 kilometrów ścieżek rowerowych o sześciu zróżnicowanych stopniach trudności. Wytyczone trasy zadowolą zarówno rodziny z dziećmi, osoby starsze i wyczynowych kolarzy górskich.

Zielone przestrzenie środowiska przyrodniczego tych rejonów to również wspaniałe tereny do uprawiania jazdy konnej w funkcjonujących tu stadninach.

Dla narciarzy i saneczkarzy

Na terenie Gór Izerskich panuje szczególny mikroklimat, który sprawia, że długo utrzymuje się tutaj śnieg. Dzięki tym warunkom pogodowym Świeradów Zdrój jest bardzo popularny wśród miłośników sportów zimowych. W okolicach miasta znajduje się ponad 100 kilometrów narciarskich tras biegowych o różnym stopniu trudności. Dla zwolenników narciarstwa zjazdowego na zboczu Stogu Izerskiego przygotowano bezpieczną, oświetloną nartostradę o długości 2500 m. Co roku w okresie zimowym działają tu również dwa tory saneczkowe oraz sześć wyciągów narciarskich. Głównym wyciągiem narciarskim jest Kolej Gondolowa która wwozi narciarzy na Stóg Izerski i jest czynna przez cztery pory roku. Chętnie korzystają z niej również rowerzyści i piesi turyści.

Natura w pełnej krasie

Naturalne ukształtowanie Gór Izerskich i panujące tu warunki atmosferyczne sprzyjają powstawaniu torfowisk wysokogórskich o niezwykle bogatej i unikatowej roślinności. Aby ochronić cenne gatunki istniejącej tu flory i fauny na terenach Torfowisk Doliny Izery utworzono rezerwat przyrody obejmujący obecnie powierzchnię około 485 hektarów.

Kosmiczne obserwacje

Drzemiący w naturalnym środowisku Gór Izerskich potencjał do badań i obserwacji dostrzegli również polscy astronomowie. Zainteresowanie to zaowocowało powstaniem projektu „Astro Izery”, który łączy poznawanie walorów przyrodniczych regionu z propagowaniem wiedzy o kosmosie. Dzięki projektowi, pośród izerskich ścieżek, powstało kilka ciekawych instrumentów astronomicznych (zegar słoneczny, gnomon) i ścieżka planetarna ukazująca pomniejszony milion razy model Układu Słonecznego. W 2009 roku, w wyniku współpracy Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Nauk w Czechach, powołano do życia transgraniczny Izerski Park Ciemnego Nieba, który obejmuje powierzchnię około 74 kilometrów kwadratowych.

Celem nadrzędnym projektu jest ochrona wytyczonego terenu przed źródłami emisji sztucznego światła rozpraszającego naturalną ciemność nocnego nieba. Ma to umożliwić lepszą obserwację gwiazd i kosmicznej przestrzeni. Izerski Park jest pierwszym tego typu obszarem w Europie i jedyną tego typu atrakcją turystyczną w Polsce. Co roku odbywają się tutaj imprezy edukacyjne, podczas których turyści i goście mogą obserwować niebo przez profesjonalne lunety.

 

Lecznicze źródła, malownicze tereny górskie i niespotykane nigdzie więcej w Europie miejsca to atuty, które sprawiają, że wypoczynek w Świeradowie Zdrój jest niezapomnianą przygodą.